Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

İş İnsanı Davut Topoğlu, başarı dolu hikayesini ilk kitabında anlattı

"Fakirlik bir alın yazısı değildir"

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2023 11:42
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2023 11:45
Kaynak: Haber Merkezi
dubainews.com.tr

Hayallerinin ve ideallerinin peşinden giderek, Türkiye'ye birçok yenilik kazandıran Davut Topoğlu Holding  Yönetim Kurulu Başkanı Davut Topoğlu, mücadeleyle dolu başarı hikayesini "Yürürsen Yakındır, Durursan Uzak" adlı ilk kitabında anlattı. 13 yaşında köyündeki imkansızlıklara boyun eğmeyen ve başarı merdivenlerini çıkarak, kendi şirketini kuran Topoğlu, bu başarısının sırlarını gençlere anlatmak için kitap kaleme aldı. "Fakirlik bir alın yazısı değildir, ben buna asla inanmıyorum" diyen Topoğlu, kitabıyla gençlere bir farkındalık oluşturmak istiyor.

Erzincan'nın İliç kazasına bağlı 50 haneli Dikmen köyünde doğup büyüyen Davut Topoğlu, 13 yaşında köyünde hüküm süren adaletsizliğin farkına vardı. Köyün zenginlerinin, durumu iyi olmayan diğer ailelere yaptığı zulmü küçük yaşta fark eden Davut Topoğlu, iyi bir insan olmak için hayaller kurdu. İstanbul'a gitmeye karar veren Topoğlu, annesinin de destekleriyle İstanbul'a gitti. Üvey ablasının yanında kapıcılık yapan Topoğlu, daha sonra marangozcu da çırak olarak çalıştı. Akrabalarının bakkal dükkanında 3 sene çalışan Topoğlu, daha sonra askere gitti. Askerden dönünce artık hayallerinin peşinden giden Topoğlu, borçla da olsa bir bakkal dükkanı satın aldı. Bu bakkal dükkanıyla iş hayatına atılan Topoğlu, yenilikçi bakış açısıyla işlerini büyüttü. İş dünyasının önemli isimlerinden biri haline gelen Topoğlu, Türkiye'de birçok yeniliğe imza attı. Davut Topoğlu Holding, 2014 senesinde “Dünyanın en sağlıklı binası “ konsepti ile Türkiye’nin ilk doktor muayenehane merkezini ardından da sağlık otelini hayata geçirdi. Mücadelelerle dolu hayatını kaleme alan Davut Topoğlu Holding  Yönetim Kurulu Başkanı Davut Topoğlu, 'Yürürsen Yakındır, Durursan Uzak' adlı ilk kitabını çıkardı. Fakirliğin bir kader olmadığına vurgu yapan Topoğlu, yaşadıklarını, altın değerinde öğütlerini bu kitabında anlattı. Topoğlu, kitabının gençlere önemli bir bakış açısı kazandıracağını da vurguladı.

"BU FAKİRLİĞİ YENECEĞİM DEDİM"

50 haneli Dikmen köyünde doğup büyüyen Topoğlu, "13 yaşında İstanbul'a gönderildim. Zaten istanbul'a gelmeyi de çok istiyordum. Köyümde kaldığım o yıllarda bazı gerçeklikleri görmeye başladım. Fukaralık insana yakışmayan bir durumdu ve bunu da gözümle gördüm. Köyün büyük bölümü fakirdi, bizde fakirdik. Kendini zengin yerine koyan diğer insanlar ise fakir insanları, insan yerine koymayan bir davranış biçimi içindeydi. 'Bu durum acaba sadece bizim köyümüzde mi böyleydi' diye düşündüm. İstanbul'a gelince köyümdeki düzenin aynısının burada da olduğunu gördüm. Maddi imkanlarını elde etmiş bazı insanlar, fakir insanların onur ve gururuyla oynuyordu. Bunları görünce, olağan gücümle ve her türlü de riski göze alıp 'bu fakirliği yeneceğim' dedim. Bilmediklerimi öğrendim, ticarete atıldım. Bakkal çıraklığından başlayarak, birçok iş yaptım" şeklinde konuştu.

"FAKİRLİK DENİLEN ZİLLETİ GERİDE BIRAKABİLİRSİNİZ"

Müheahhitlik yaptığını belirten Topoğlu, "Daha sonra Türkiye’nin ilk doktor muayenehane merkezini olan Vital Fulya Plaza’yı hizmete açtım. Şu an plazada 100'ün üzerinde doktorumuz var. Bunun ardından bir de sağlık oteli yapmak istedim. 150 yatak kapasiteli bir sağlık oteli yaptım. İşte tüm bunları kitabımda anlatmaya çalıştım. Ben bu fukaralık hayatımı geride bıraktım. İnsan gibi insan olmayı, hiç kimseyi oynatmamayı kendime hedef koymuştum. Bu hedeflerime de ulaştım. Önce Allah'ın takdiri, sonra da benim gece gündüz demeden gayretlerimin karşılığıdır bu... Ben her zaman veren el olmayı arzuluyordum, alan el olmayı içime sindiremiyordum. Çok şükür ediyorum. Ben bu kitabı aslında benim gibi fakir bir aileden gelen çocuklara katkım olsun diye yazdım. Fakirlik alın yazısı değildir, gençler yeter ki risk alsınlar. Ön görülerinizi oluşturun ve onun peşinden koşun, işte o zaman göreceksiniz ki fakirlik denilen zillet geride kalmış olacak" ifadelerini kullandı.

"KARAKTERİMDEN ASLA ÖDÜN VERMEDİM"

"Yaratan'ın en kıymetlisi insanın, şu yalan dünyada insan gibi yaşamasını anlatmaya çalışıyorum" diyen Davut Topoğlu, "Benim gibi fakirliğin dibini görmüş gençlerin yapması gerekenler şeyler var. İşte bu yaptıklarımı da bu kitabımda anlatıyorum. Bu kitabımı oku ve kendine bir ders çıkar. Yerinde durma. O yüzden kitabımın adını da 'Yürürsen Yakındır, Durursan Uzak' koydum. Bu kitapta yazılan her şey benim yaşadıklarımdır. Dolayısıyla burada senaryolaştırılmış herhangi bir şey yoktur, ifadelerin hepsi de bana aittir, benim kalemimden çıkan bir kitaptır. Fukaralık bir alın yazısı değildir, ben buna asla inanmıyorum. Çünkü ben bunun canlı şahidiyim. 5 yıl öncesine kadar 'Bakkal Davut' olarak anılırdım, şimdi de patron Davut olarak anılmaya başlandık. Ben de bununla gurur duyuyorum. Bu yürüdüğüm yolda nelerle karşılaştım anlatmakla bitiremem, bunların bir kısmını kitabımda yazdım. Karakterimden de asla ödün vermedim. Karakter olarak ben fakirken neysem şimdi de öyleyim. Ben bütün çalışanlarımla kardeş gibiyim, onlara da bu kitabımı önerdim. Benim işletmelerimde bir tane asgari ücretle çalışan yoktur, herkesin mutluluğunu görmek isterim. O yüzden kendi üzerime ne düşüyorsa yaparım. Faydalı olacağıma inandığım için bu kitabı kaleme aldım. Eğer talep gelirse ikincisini de yazarım. İlerde kitabımı filme çevirmek isteyen olursa onu da tereddütsüz kabul ederim. Çünkü oradan da gençlere bir yansıması olur" ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.